WТА треба да се поправи?

Каролина Возњацки освои петти најзначајната титула во женскиот тенис во неделата, со што се спушти во една година во која постигна 10 финалиња (2-8), ја водеше турнејата во победи (60) и топ-10 победи (14). Но, таа се разбуди во понеделникот изутрина, место на број 3 во светот за 2017 година и не можеше да се обвини ако се почувствува малку измамена.

Вредноста на рангираната бројка на првото место во финалето се спушти во рацете на Симона Халеп, која освои само еден турнир – Мадрид – во 2017 година. Тоа беше голема, но ништо како финалето на ВТА. Халеп имал загубен рекорд (5-6) против најдобрите 10 играчи, имал 13 помалку победи во целост и загубил од Возњацки и два пати се сретнале.

Возњацки ја победи Венус за прва титула на ВТА финалето
Каролина Возњацки, чија најдобра претходна финале на ВТА финалето го постигна финалето во 2010 година, го победи Венус Вилијамс со 6: 4, 6: 4 за да ја добие титулата во неделата.

Ќе видиме ли повеќе од Венус Вилијамс во 2018 година? Зависи од тоа кој го прашуваш
Венус Вилијамс не успеа во финалето на ВТА, но таа може да ја напушти сезоната 2017 со ништо друго освен позитивни одбрани.
Гарбин Мугуруза, рангиран број 2, го освои Вимблдон. Но, таа зеде само уште една титула, освои 13 помалку натпревари од Возњацки, заврши на 4-6 против Топ 10 противниците и изгуби и двете пати таа играше конзистентен Дане.

Овие жени не се виновни за тоа каде што се рангираа на ранг-листа; сите што ги правеа беше да излезат и да работат во системот. Невообичаено конкурентската природа на оваа година исто така помага да се објаснат некои од овие аномалии.

Но, од почетокот на компјутеризираните ранг-листи, се водеше битка меѓу оние кои мислат дека треба да ја истакнат конзистентноста и оние кои веруваат дека треба да ги истакнат перформансите на најголемите настани и против највисоките противници. Оваа година, како да не се истакнуваат. Дали треба да бидат решени?

“Акцентот треба да биде на урнатините”, изјави Крег Кардон за ESPN.com. Кардон има тренер бројни играчи, вклучувајќи ги и Мартина Навратилова и Коко Вандевеге. “Треба да се направи добро на турнеја, но да се погледне во некои слам шампиони и колку малку тие играат.Тие се големите ѕвезди и тие се во неповолна положба.Поедноставете го, давајте повеќе поени за сламките. како поважни. ”

Симона Халеп ја заврши годината на првото место на ВТА листата, и покрај тоа што освои само еден турнир во 2017 година и загуби во првиот круг на две Гренд слем настани. Етиен Оливеа / Getty Images
Серена Вилијамс го освои Австралискиот Опен, а веднаш потоа ја напушти играта до крајот на годината за нејзината бременост и за раѓањето на нејзиното прво дете. Тоа е посебен случај, но како што се возраста и барањата на ултрауспешна кариера го земаат својот данок, најголемите ѕвезди во играта сакаат да играат помалку.

ВТА сака играчите да ја поддржат турнејата и да учествуваат во неговите брендирани настани (Гранд Слем, додека најважните во играта, припаѓаат на ИТФ). Тоа им помага на објаснувањето на неподготвеноста на ВТА да им даде на Гранд Слем премногу тежина во ранг-листата. Направете рангирање премногу слам-центрични, а наскоро се повеќе и повеќе врвни играчи ќе најдат начини да прескокнат помали турнеи, крварење на WTA.

Патрик Муратоглу, тренерот на Серена Вилијамс, е симпатизер на позицијата на ВТА. Но, тој сé уште мисли дека турнејата премногу тежнее да тежи на сопствените настани.

“Во 2012 година, кога почнав да работам со Серена по Ролан Гарос, таа го освои Вимблдон”, изјави Муратоглу за ESPN.com по е-мејл. “Потоа таа го освои златниот медал на Олимписките игри, УС Опен и на WTA првенството на крајот на годината. На крајот на годината, таа беше рангирана на 3. место”

http://www.espn.com/tennis/story/_/id/21228180/does-simona-halep-deserve-year-end-no-1-do-wta-rankings-need-repair

Filed Under: Macedonian

About the Author

Comments are closed.