ICYMI на финалето на АТП турнејата – Федерер му дава водство на Тајгер Вудс за неговите пари

Победата над Џек Сок на финалето на АТП турнејата му дала на Роџер Федерер нога на Тајгер Вудс кога станува збор за паричната награда за кариера.

Заработката надвор од теренот за играчи на ѕвезди честопати ги заменува наградите на теренот на нивниот спорт, но Федерер пристигна во О2 Арена, но сепак освои неверојатни 109,853,682 долари во паричната награда.

Тој потоа додаде 382,000 долари за победникот, а Александар Зверев победи, и 105,000 долари од партиципација, која АТП потврди се смета за парична награда.

Тоа го донесе вкупно Федерер на 110.340.682 долари, додека Тигар, по контроверзност и повреда предизвика слајд, за кој никогаш не може да се опорави, освои “само” 110.061.012 $ на PGA Tour. Сепак, севкупната награда на Вудс се зголемува со уште неколку милиони долари од парите добиени во не-PGA Tour настани.

Следниот највисок заработувачки тенисер е Новак Ѓоковиќ, чија кариера изнесува 109,805,403 долари. Рафаел Надал е релативно сиромашен однос после тоа, сеуште не достигнува девет фигури; последниот член на “Големата четворка”, Енди Мареј, е четврти меѓу нив, при што паричната награда за кариера е срамежлива од 61 милион долари.

Ако Федерер триумфира во полуфиналето, тој ќе заработи дополнителни 585.000 долари, а финалниот бонус е 1,2 милиони долари – со бонус за секој играч кој може да оди на непоразен преку турнирот.

Многу играчи и експерти велат дека оваа недела е долга, тешка сезона на врвот на тенисот. Тоа е прилично профитабилен, исто така.

http://www.espn.com/tennis/story/_/id/21411074/icymi-atp-tour-finals-roger-federer-gives-tiger-woods-run-money

Filed Under: Macedonian

About the Author

Comments are closed.