Hodnotenie WTA je potrebné opraviť?

Caroline Wozniacki získala piaty najvýznamnejší titul v ženskom tenisi v nedeľu, keď skončil rok, v ktorom dosiahol 10 finálov (2-8), viedol turné v víťazstvách (60) a víťazstvách (10). Ale ona sa prebudila v pondelok ráno na druhom mieste na svete v roku 2017 a nemohla byť obviňovaná, ak sa cítila trochu podvedená.

Cenové hodnotenie č. 1 skončilo v rukách Simony Halepovej, ktorá v roku 2017 získala iba jeden turnaj – Madrid. Bolo to veľké, ale nič ako finále WTA. Halep zaznamenal prehru (5-6) proti 10 najlepším hráčom, celkovo o 13 víťazstiev a Wazniackimu stratil oboje.

Wozniacki porazil Venuši pre prvý titul WTA finále
Caroline Wozniacki, ktorej najlepšie predchádzajúce finále WTA finále dosiahla finále v roku 2010, porazila Venušu Williams 6-4, 6-4, aby si nárokovala titul v nedeľu.

Uvidíme viac z Venuše Williamsovej v roku 2018? Záleží na tom, kto sa pýtate
Venuša Williamsová nedospela vo finále WTA, ale môže opustiť sezónu 2017 len s pozitívnymi výpravami.
Garbine Muguruza, ktorá sa umiestnila na druhom mieste, vyhral Wimbledon. Využila však len jeden ďalší titul, vyhral 13 zápasov menej ako Wozniacki, skončila 4-6 proti najvyšším 10 súperom a stratila oboje, keď hrala konzistentný Dane.

Tieto ženy nemajú vinu za miesto, kde sa zaradili do rebríčka; všetko, čo urobili, bolo ísť von a fungovať v rámci systému. Nezvyčajne konkurenčná povaha tohto roka tiež pomáha vysvetliť niektoré z týchto anomálií.

Od začiatku počítačovej rebríčky však došlo k boju medzi tým, ktorí si myslia, že by mali zdôrazniť konzistenciu, a tými, ktorí veria, že by mali zdôrazňovať výkon na najväčších udalostiach a proti najvyšším súperom. Zdá sa, že v tomto roku ani zdôrazňovali. Musia byť opravené?

“Dôraz by mal byť kladený na Slamy,” povedal Craig Kardon pre ESPN.com. Kardon trénoval množstvo hráčov vrátane Martiny Navratilovovej a Coco Vandeweghe. “Dobre sa na turné treba počítať, ale pozrite sa na niektoré Slam Champs a ako málo hrajú, sú to veľké hviezdy a sú v nevýhode, zjednodušiť, dať viac bodov na Slams. ako dôležitejšie. ”

Simona Halep skončila rok na prvom mieste v rebríčku WTA napriek tomu, že vyhral iba jeden turnaj v roku 2017 a prehral v prvom kole na dvoch Grand Slam podujatiach. Etienne Oliveau / Getty Images
Serena Williamsová vyhrala Australian Open a potom ihneď opustila hru na zvyšok roka za jej tehotenstvo a narodenie svojho prvého dieťaťa. Je to zvláštny prípad, ale keďže vek a požiadavky ultraspektívnej kariéry berú svoju daň, najväčšie hviezdy v hre chcú hrať menej.

WTA chce, aby hráči podporovali turné a zúčastnili sa na značkových akciách (Grand Slams, zatiaľ čo najdôležitejšie v hre, patria do ITF). To pomáha vysvetliť neochotu WTA dať Grand Slams príliš veľa váhy v rebríčku. Urobte taktiež rebríček slávnostne zameraných a čoskoro viac a viac top hráčov nájde spôsob, ako preskočiť menšie turné, životné krúžky WTA.

Patrick Mouratoglou, tréner Sereny Williamsovej, súhlasí s pozíciou WTA. Ale stále si myslí, že turné váži vlastné udalosti príliš silno.

“V roku 2012, keď som začal pracovať so Serenou po Roland Garros, vyhrala Wimbledon,” povedal Mouratoglou v e-maile pre ESPN.com. “Potom získala zlatú medailu na olympijských hrách, US Open a majstrovstvách WTA v roku 2009. Na konci roka bola zaradená do kategórie 3.”

Filed Under: Slovak