Clasamentele WTA au nevoie de reparații?

Caroline Wozniacki a câștigat duminică cel de-al cincilea cel mai important titlu din tenisul feminin, depășind un an în care a ajuns la 10 finale (2-8), a condus turneul în victorii (60) și în top-10 victorii (14). Dar ea sa trezit luni dimineața pe locul al treilea în lume pentru anul 2017 și nu putea fi învinuită dacă se simțea puțin înșelată.

Premiul clasat pe locul 1 a fost atentat în mâinile lui Simona Halep, care a câștigat doar un singur turneu – Madrid – în 2017. A fost unul mare, dar nu a fost la fel ca la Finala WTA. Halep a pierdut un record (5-6) împotriva celor mai buni 10 jucători, a câștigat 13 mai puține victorii în general și a pierdut la Wozniacki de câte ori s-au întâlnit.

Wozniacki bate Venus pentru primul titlu WTA Finals
Caroline Wozniacki, a cărei finală finală a finalei WTA a ajuns în finală în 2010, a bătut pe Venus Williams 6-4, 6-4 pentru a-și revendica titlul duminică.

Vom vedea mai multe despre Venus Williams în 2018? Depinde de cine întrebi
Venus Williams a căzut în finala WTA, dar poate să părăsească sezonul 2017 doar cu un joc pozitiv.
Garbine Muguruza, clasat pe locul 2, a câștigat Wimbledon. Dar ea a luat doar un alt titlu, a câștigat 13 meciuri mai puține decât Wozniacki, a terminat 4-6 împotriva adversarilor Top 10 și a pierdut de două ori ea a jucat Dane consistente.

Aceste femei nu sunt de vină pentru locul în care s-au încheiat în clasament; tot ce au făcut a fost să iasă și să funcționeze în sistem. Caracterul neobișnuit de competitiv al acestui an ajută și la explicarea unora dintre aceste anomalii.

Dar de la începutul clasamentelor computerizate, a existat o luptă în desfășurare între cei care cred că ar trebui să sublinieze coerența și cei care cred că ar trebui să pună accentul pe performanță la cele mai mari evenimente și împotriva adversarilor de top. În acest an, nu păreau să sublinieze nici unul. Trebuie să fie reparate?

“Accentul trebuie pus pe Slams”, a declarat Craig Kardon pentru ESPN.com. Kardon a antrenat numeroși jucători, printre care Martina Navratilova și Coco Vandeweghe. “De asemenea, trebuie să se țină bine în turneu, dar să privești la câteva Champs-uri din Slam și cât de puțin joacă, sunt stelele mari și sunt dezavantajate.” Simplifică-l, dă mai multe puncte pentru Slams. ca fiind mai importante. ”

Simona Halep a incheiat anul la locul 1 in clasamentul WTA, in ciuda faptului ca a castigat doar un turneu in 2017 si a pierdut in prima runda la doua evenimente Grand Slam. Etienne Oliveau / Getty Images
Serena Williams a câștigat Australian Open, apoi a părăsit imediat jocul pentru restul anului pentru sarcina ei și nașterea primului ei copil. Este un caz special, totuși vârsta și cerințele unei cariere ultrasuctive își iau amploarea, cele mai mari stele din joc doresc să joace mai puțin.

WTA dorește ca jucătorii să susțină turneul și să participe la evenimentele sale de marcă (Grand Slams, în timp ce cele mai importante din joc aparțin ITF). Asta explică reticența WTA de a acorda Grand Slams prea mult în clasament. Faceți clasamentele prea slabe și în curând din ce în ce mai mulți jucători de top vor găsi modalități de a sări peste evenimentele turistice mai mici, sângele vieții WTA.

Patrick Mouratoglou, antrenorul echipei Serena Williams, este de acord cu poziția WTA. Dar încă crede că turneul își cântărește propriile evenimente prea greu.

“În 2012, când am început să lucrez cu Serena după Roland Garros, ea a câștigat Wimbledon”, a declarat Mouratoglou pentru ESPN.com într-un e-mail. “Apoi a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice, la US Open și la Campionatele WTA de la sfârșitul anului, iar la sfârșitul anului a fost clasat pe locul 3.”

Filed Under: Romanian